Kwasica Ketonowa
Co to jest kwasica ketonowa i jakie są jej przyczyny?
Kwasica to zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. O kwasicy mówimy, gdy pH krwi ma wartość poniżej 7,35. Kwasica ketonowa jest jednym z groźnych powikłań cukrzycy, dla którego poza zmniejszeniem pH krwi charakterystyczna jest obecność tzw. ciał ketonowych w moczu.
Powodami jej wystąpienia mogą być:
zaprzestanie stosowania insuliny (np. w przypadku głodzenia czy wymiotów), nieprawidłowe stosowanie insuliny, ciężkie zakażenia (bakteryjne, wirusowe lub grzybicze), zawał serca, udar mózgu, zapalenie trzustki, nadużywanie alkoholu, ciąża, inne ostre stany chorobowe, które zwiększają zapotrzebowanie na insulinę.
Jak się objawia kwasica ketonowa?
Pacjenci, u których rozwinęła się kwasica ketonowa, mogą mieć wiele objawów, m.in.:
nadmierne pragnienie suchość w jamie ustnej, częste oddawanie zwiększonej ilości moczu, osłabienie senność zawroty i ból głowy nudności i wymioty, bóle brzucha bóle w klatce piersiowejMoże także dojść do zaburzeń świadomości, a nawet do śpiączki.
Jakie są metody leczenia kwasicy ketonowej?
Kwasica ketonowa zwykle wymaga leczenia szpitalnego. W leczeniu stosuje się nawodnienie dożylne (podawanie „kroplówek”) oraz insulinę, zazwyczaj najpierw we wlewie dożylnym, a następnie we wstrzyknięciach podskórnych. Bardzo istotne jest leczenie chorób towarzyszących (np. infekcje, choroby przewodu pokarmowego, ostre zespoły wieńcowe), które mogły się przyczynić do wystąpienia kwasicy ketonowej. Po wyprowadzeniu pacjenta z ostrego stanu lekarz analizuje dotychczasowy schemat leczenia cukrzycy oraz koryguje ewentualne błędy w dawkowaniu i sposobie podawania insuliny.
Co trzeba robić po zakończeniu leczenia kwasicy ketonowej?
Po zakończeniu leczenia należy dokładnie omówić z lekarzem dalsze leczenie, czyli zasady diety cukrzycowej oraz prawidłową technikę podawania i dawkowania insuliny. Należy regularnie chodzić na kontrole do Poradni Diabetologicznej. O częstości badań oraz wizyt kontrolnych decyduje lekarz prowadzący.
Dodaj komentarz